متأسفانه و هزاربار متأسفانه همیشه به ازدواج موقت به دیده نفرت و عامل پایین آوردن شأن زن نگریسته میشود، غافل از اینکه این نوع از نکاح، گاه در بعضی از شرایط، وجوب پیدا میکند.
به صورت کلی، ازدواج کردن در اسلام مستحب است، اما اگر شخص داند یا بترسد که ازدواج نکردن باعث این شود که به گناه بیفتد، واجب است که ازدواج کند.

من این مسئله را میدانستم و بر این نظر بودم که چون در این مسئله، قید ازدواج دائم و موقت ندارد، پس اگر شخصی بداند که اگر ازدواج نکند به حرام می‌افتد واجب است ازدواج کند و حتی اگر ازدواج دائم نتوانست بکند واجب است به‌خاطر نیفتادن در حرام ازدواج موقت (متعه) کند.

گفتم چه بهتر است که این مسئله را از دفتر حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) و آیت الله مکارم شیرازی (مد ظله العالی) استفتاء کنم تا این موضوع تکیه‌گاه علمی و فقهی داشته باشد که توجه شما را به آن جلب میکنم:


متن سؤال ارسال شده به دفاتر مراجع تقلید

باسلام
دو سؤال متفاوت است لطفا مجزا پاسخ بدهید
1- کسی که شرایط ازدواج دائم را ندارد و میداند که بخاطر نداشتن همسر به گناه می افتد، آیا اگر احتمال بدهد که میتواند ازدواج موقت کند واجب است ازدواج موقت کند؟
2- کسی که شرایط ازدواج دائم را ندارد و میترسد که بخاطر نداشتن همسر به گناه بیفتد، آیا اگر احتمال بدهد که میتواند ازدواج موقت کند واجب است ازدواج موقت کند؟

پاسخ دفتر امام خامنه‌ای (مد ظله العالی)

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
به طور کلی کسی که می داند یا خوف دارد در صورت ترک ازدواج، به گناه می افتد، ازدواج کردن بر او واجب می شود.

شماره استفتاء: OqVjPldK0

پاسخ دفتر آیت الله مکارم شیرازی (مد ظله العالی)

1و2- ازدواج(اعم از دائم و موقت) از مستحبّات است ولی اگر کسى بداند یا حتی بترسد که با ترک ازدواج در حرام بیفتد ازدواج بر او واجب است.
البته توجه نمایید که ازدواج موقت نباید وسیله هوسبازی افراد هوسباز شود و احتیاط آن است تا ضرورتی نباشد اقدام به این کار نشود. سعی کنید به فکر ازدواج دائم باشید و برای فراهم کردن مقدمات آن تلاش و کوشش نمایید و در بحث ازدواج سخت نگیرید؛ بدون شک اگر سطح انتظارات و توقّعات پایین بیاید و تشریفات در حدّ وسع و قدرت جوانان باشد، جلوى بسیارى از مفاسد گرفته مى شود. بهترین راهکار، همان چیزی است که دین بر آن تاکید می کند و آن، «آسان سازی ازدواج دائم » است. در فرض سوال، شما می توانید با مشورت والدین، فردی که ملاک های همسر مناسب را داراست، انتخاب و با هماهنگی خانواده ها، نخست اقدام به یک نوع نامزدی مشروع (خواندن عقد ازدواج به صورت شرعی و قانونی، بدون مراسم عروسی) که نیاز به هیچ گونه تشریفات و تجملات و هزینه های سنگینی نداشته باشد، نمایید و سپس با فراهم شدن امکانات در اولین فرصت اقدام به بقیه مراسم ازدواج وعروسی با وضع ساده و آبرومند نمایید. ضمنا تا فراهم شدن مقدمات ازدواج، چنانچه از عوامل تحریک نظیر عکس ها، فیلم ها، سایت ها، کانال ها و گروه ها، برنامه های فاسد ماهواره ای، کتاب ها و مطالب منحرف کننده، مجالس آلوده و دوستان ناباب و حتی مناظر تحریک کننده اجتناب ورزید و اوقات فراغت خود را با مطالعه و کار و مانند آن پر کنید و بر خداوند توکل نمایید و هر روز مقداری ورزش کنید، ان شاء الله بر هوای نفس و وسوسه های شیطان غلبه خواهید کرد. در این زمینه می توانید از کتاب ما «مشکلات جنسی جوانان» و همچنین کتاب «انتخاب همسر» آقای امینی در آدرس های زیر بهره ببرید: https://makarem.ir/main.aspx?typeinfo=33&lid=0&mid=254676&catid=0
 ما هم برای موفقیت و سربلندی شما دعا می کنیم